Message Icon
E-Posta Adresi
info@sedefhastaligi.com
Phone Icon
Hasta Bilgi ve Randevu
+90 212 677 24 24

TİNEA KAPİTİS NEDİR ? ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

Saçlı derinin dermatofit enfeksiyonu olup 3 değişik klinik şekilde karşımıza çıkar. ÇEŞİTLERİ; TİNEA KAPİTİS SÜPERFİSİYALİS, TİNEA KAPİTİS PROFUNDA, TİNEA KAPİTİS FAVOZA.

TİNEA KAPİTİS SÜPERFİSİYALİS NEDİR ?
Özellikle kreş ve ilkokul gibi toğlu yerlerde direkt ve indirekt temaslarla kolay yayılan bir hastalıktır. DR. MEHMET İLTEBER BAHADIR, hastalığın saçlı deride oval veya yuvarlak plaklar ile oluşabileceğini belirtmiştir. Plaklar hafif eritemli olup üzerinde ince skuamlar bulunur ve kıllar dökülmüştür. Mevcut kıllar ise gri renkte olup kırıktır. Sikatris bırakmaksızın iyileşir.

TİNEA KORPORİS NEDİR ?
Halk arasında temriye olarak bilinen tablo, her yaşta ve her yerde görülebilirse de vücudun açık yerlerinde daha sık görülür. Lezyon değişik çapta çoğunlukla yuvarlak bazende oval ve biçimsiz plak şeklindedir. Tek lezyon olarak başlayan hastalıkta zamanla çevrede satallit lezyonlar ortaya çıkar. Subjektif semptom genellikle hafif kaşıntı şeklindedir. DR. MEHMET İLTEBER BAHADIR ayrıca tanıda psöriazis, seboreik dermatit, pitriazis rozea düşünülmesi gerektiğini belirtti.

Bir cevap yazın