Message Icon
E-Posta Adresi
info@sedefhastaligi.com
Phone Icon
Hasta Bilgi ve Randevu
+90 212 677 24 24

TİNEA PEDİS ET MANUM NEDİR ?

Ayakta yerleşen dermatofit enfeksiyonlarına T. Pedis elde yerleşene T. Manum , her ikisinede birlikte yerleşene ise, T. Pedis Et Manum denir.  T. pedis ilkbahar ve yaz aylarında artış gösterir. Aile bireyler arasında bulaşma sıklıkla görülür.

TİNEA PEDİS YAYGIN OLAN TUTULUMLAR NERELERDİR?

Hastalık en sık dördüncü ve beşinci parmak arasında kaşıntı ve maserasyonla başlayıp diğer parmak aralarına yayılır ki bu tipine interdijital tip veya intertrijinöz tip denir. Ayrıca DR. MEHMET İLTEBER BAHADIR; ayak tabanı ve ayak yan taraflarında eritem, skuam, vezikül, papül gibi lezyonlar değişik kombinasyonlar şeklinde bulunabileceğini belirtti.

TİNEA UNGUİUM NEDİR? ETKENLERİ NELERDİR ? NERELERDE GÖRÜLÜR ?

Tırnağın mantar enfeksiyonuna genel olarak onikomikozis denir. Etken dermotofitler, kandidalar ve küf mantarlarıdır. Neden olduğu durumlara Tinea Unguium denir.

Unguium en sık ayak birinci parmak tırnağından başlar ve diğer tırnaklara yayılır. Başlangıçta tırnakta sarı kahverengi renk değişikliği ortaya çıkar, uzunlamasına sulkuzlar belirginleşir. Giderek tırnak,kalınlaşır, kabalaşır ve kolay kırılır bir hal alır.

Bir cevap yazın